Alergie na břízu

11.04.2011 | Alergie | zhlédnuto : 7745x | komerční sdělení

Alergie na břízu Trápí vás alergie? Nemůžete v jarním období zajít na procházku do míst, kde rostou břízy? Možná trpíte pylovou alergií na pylové částice, uvolněné z břízy. Alergie na břízu se objevuje v období kvetení bříz, což je od března do května.

Alergie na břízu je pylovou alergií. V tomto případě se nejedná o alergii na břízu jako strom, ale o alergii na pylové částice, které jsou z břízy uvolňovány v jarním období. Alergie na břízu se objevuje nejčastěji v období, kdy břízy začínají kvést, což je od března do května.

Co je to alergie?

Pylová alergie je někdy chybně označována jako senná rýma, základní druh alergie. Pylová zrna jsou velká  průměrně pouhých 0,05mm. Alergie se může projevovat silným svěděním nebo pálením očí, nosu nebo také pálením v krku. Dalším příznakem může být také vodnatý výtok z nosu nebo právě naopak - pocit ucpaného nosu. Často také alergeny vyvolávají záchvaty kašle a kýchání.

Jaké jsou příčiny vzniku alergie?

Příčiny vzniku alergie mohou být  různé. Vznik alergie může být způsoben dědičnými vlivy, ale často je má na svědomí vliv prostředí (znečištění ovzduší, časté vystavování se alergizujícím látkám v dětství nebo opakované infekce). Svůj podíl ale může mít může také nepřiměřená psychická zátěž nebo stres. Prokázaný je také vliv dědičnosti. Pokud jeden z rodičů trpí alergií, je pravděpodobnost vzniku alergie u jeho dítěte podstatně vyšší, než u dítěte, jehož rodiče alergií netrpí. Pokud jsou alergici oba rodiče alergici, pravděpodobnost vzniku alergie u jejich dítěte je kolem 80 procent.

Co je zkřížená alergie?

Zkřížená alergie vzniká na základě podobnosti alergenů. Některé bílkoviny jsou tvořeny seskupením aminokyselin, které jsou podobné úsekům jiných bílkovin. To se týká různých druhů potravin, popřípadě inhalačních alergenů, jako jsou roztoči nebo pyl. To důležitý moment při vzniku a uplatnění zkřížených alergií. Velmi známá je právě zkřížená reakce s břízou:

 • ovoce (jablka, hrušky, kiwi, třešně, broskve, švestky)
 • ořechy (jádra ořechů lískových, vlašských a dalších)
 • bříza - ovoce - burský oříšek - bojínek (profilin)

Jak se při zkřížené alergii chovat? Jedná-li se například o syrovou zeleninu či ovoce, pomoc je snadná: potravinu, na kterou trpíte alergií, stačí tepelně upravit. Potravinu stačí chvilku povařit, podusit či spařit horkou vodou. Alergie na ovoce a zeleninu se totiž projevuje pouze v jejím syrovém stavu. S ostatními potravinami to zas tak jednoduché není. Pokud vás trápí zkřížená alergie na pyly břízy, může se vyskytnout zároveň alergie na ořechy. V tom případě je nutné konzumaci ořechů zcela vynechat.

Na jaké ovoce a zeleninu si dávat pozor

V rostlinné říši se vyskytují některé bílkoviny, které hrají důležitou ochrannou úlohu proti škůdcům a stresu. Objevují se jak v pylových zrnech, tak i v plodech nepříbuzných rostlin. Je prokázáno, že alergenu břízového pylu je podobný alergen jahod. K navození přecitlivělosti dochází nejčastěji při vdechování pylu. Postupně se ale přecitlivělost na pyl břízy může rozšířit i na přecitlivělost na potraviny rostlinného původu. V případě jahod může být senzibilizace na ně vyvolána právě vdechováním pylu břízy.

Pokud trpíte alergií na břízovité, můžete pozorovat nežádoucí reakce nejen po požití jahod. Měli byste si dávat pozor také na jablka, hrušky, třešně, celer a mrkev. Tyto alergické reakce vyvolává alergen nazývaný Bet v 1 (latinský název břízy Betulla verucosa). Tento alergen se běžně vyskytuje právě v pylu břízy. Po požití uvedeného ovoce nebo zeleniny mohou alergičtím pacientům otékat rty, svědit jazyk a ústní sliznice. K celkovým reakcím většinou naštěstí nedochází.

Jak léčit alergii na břízu?

V posledních letech dramaticky vzrostl počet alergiků, kteří žijí v průmyslově rozvinutých zemích. Zhruba 30 % obyvatel má někdy během života projev senné rýmy a zhruba 25–50 % z nich dostane astma. Léčba alergie je založena na několika základních postupech:

 • vyhýbání se alergenu,
 • léčba příznaků
 • alergenová vakcinace

V řadě případů se ale alergenům není možné vyhnout. Řešením může být alergenová vakcinace. Bývá to jediná metoda, která vede k výraznému zmírnění nebo dokonce k úplnému odstranění příznaků. Principem léčby je podávání postupně se zvyšujících dávek alergenu, který toleranci k alergenu navozuje. Léčba alergenovou vakcinací může zabránit rozšíření alergie na další možné alergeny a zároveň zabraňuje rozvoji dalších forem alergie. Současně jsou pozorovány příznivé účinky na zkříženou potravinovou alergii.


Sdílejte tento článek prostřednictvím sociálních sítí:

Klíčová slova

jaro, vznik, alergie, příčiny, léčba, problémy, alergeny, bříza

Re: Alergie na břízu

Honza | 23.04.2013 17:31 Tyto alergeny by se měli odstraňovat. Mám břízu přímo pod okny a je to nehorázné, když jsem na ni silně alergický a už dva roky čekám na odpověď, když jsem požádal o odstranění. Máte někdo s tím zkušenosti ??? Je nějaký zákon o ochraně zdraví, ale platí to i o bříze ???? Honza Praha 6

Re: Alergie na břízu

Anonym | 03.05.2013 10:05 Honzo, strom kvůli tobě nebude asi nikdo kácet nebo odstraňovat to je nesmysl. Jsem taky alergický na brízu, takže mě to taky trápí - a to právě teď, ale snažit se odstranit strom mě teda nikdy nenapadlo :-). Teď to hlavní, kdyby se ti to podařilo, stejně tím nic nevyřešíš, protože alergeny z břízy se roznáší do vzdálenosti až 10 km.

Re: Alergie na břízu

Vojtěch Fišer | 02.04.2014 10:28 Jaro je tu a alergie také. Několik let se náš dům snaží o odstranění divoce vysazených deseti třicetiletých bříz v těsné blízkosti (od 3 do 10 metrů). Křivě rostou, ohrožují zateplenou fasádu a také alergiky. Stromy se chránit mají ale nesmějí ohrožovat lidi, jejich obydlí a zdraví. Odbor životního prostředí je neoblomný. Z toho jak pečuje i o stromy řádně a také někdy nesmyslně vysazené se zdá, že spíše tento postoj vyplývá z nekvalifikovanosti. Třeba dojde i na ochranu bolševníku. Anonym má pravdu, před pylem se neuteče. Ale něco jiného jsou kvetoucí břízy tři metry od okna a něco jiného 10km daleko. Koncentrace pylu se asi lišit bude.

Re: Alergie na břízu

Honza | 11.12.2014 20:50 Je škoda , když na tak závažné téma nepřidá svůj názor odborný lékař nebo léčitel. Téměř každý s kým hovořím, je na něco alergický. Již dávno jsem nahradil jeden strom břízy pod oknem čtyřmi jinými dřevinami a nakonec mi to Ing. Ondráčková z OÚ Prahy 6 nepovolila odstranit. Nepomáhají ani injekce , ani prášky. Copak neexistuje ochrana zdraví občanů ??? Že je bříza alergenní i zdraví škodlivý strom, ví už dnes každé malé dítě. Panu Vojtěchu Fišerovi děkuji za podporu. Honza


Přidej komentář
Titulek
Jméno
Komentář

Maximálně 1000 písmen

Přepis textu
z obrázku

Do formuláře prosím přepiště dvě slova, která vidíte na obrázkuPrávní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu.

Alergie

 • Alergologie Brno

  Alergologie Brno

  Jednou se probudíte a máte pocit plného nosu! Pak dostanete záchvat kýchání, až se Vám z nosu...

 • Alergie na roztoče

  Alergie na roztoče

  Patří mezi nejčastější příčiny celoročně přetrvávající rýmy. Alergie na roztoče nám dokáže v...

 • Alergie na mléko

  Alergie na mléko

  Alergie na kravské mléko patři k nejčastějším potravinovým alergiím nejen u nás, ale i v celé...

 • Alergie na břízu

  Alergie na břízu

  Trápí vás alergie? Nemůžete v jarním období zajít na procházku do míst, kde rostou břízy? Možná...

 • Alergie na léky

  Alergie na léky

  V dnešní době se nesetkáváme pouze s dvěma, třemi… typy alergií. Naopak je jich bohužel celá...

Doporučujeme

Starší články

 • Kitesurfing

  Kitesurfing

  Ke kitesurfingu potřebujete především prkno, na kterém sjíždíte vlny, a vhodné povětrnostní...

 • Aikidó

  Aikidó

  Existuje skupina bojových umění, která slouží ke zlepšování nás samých, ne k ubližování ostatním....

 • Dentální hygiena

  Dentální hygiena

  U většiny z nás se občas objeví zubní kámen, zubní kaz nebo paradentóza. Je však možné pečovat o...

 • Masáže - Ostrava

  Masáže - Ostrava

  V dnešní době plné stresu a spěchu se málokdo cítí dobře. Příčin může být mnoho, stejně tak, jako...