Alergie na lepek - Příznaky

08.04.2011 | Alergie | zhlédnuto : 40898x | komerční sdělení

Alergie na lepek - Příznaky Máte problémy se zažíváním, ať už ve formě nadýmání, křečí nebo průjmu? Objevila se Vám po určitém jídle na kůži vyrážka? Bylo Vám nevolno, na zvracení? Pak se možná řadíte k nemalému počtu jedinců, kteří mají alergii na lepek.

Ne zrovna potěšující zprávou je, že alergií na lepek můžeme trpět v kterémkoli věku, ať jsme malá prťata, nebo již dospělí. Příznaky, které nám signalizují, že jsme alergičtí na lepek, jsou sice specifické, ale jsou i doprovodným jevem jiných chorob. Nebo prostě si můžeme myslet, že jsme to přehnali s určitou potravinou, či nám daný pokrm nesedl apod. A ruku na srdce, kdo v dnešní době, plné spěchu, nepravidelného, a ne vždy zdravého stravování, netrpí zácpou, nadýmáním nebo průjmem. A vyrážka? Můžeme ji zase přičítat pracímu prášku, tělovému mléku apod. Takže se stane, že málokdo z nás hned běží za lékařem, když nás trápí třeba nadýmání, protože se nechceme ztrapnit. A zatím můžeme být alergičtí na lepek. Mezi námi jsou však i jedinci, kteří i když jsou alergičtí na lepek, tak ho v menším množství snáší.

Alergie kolem nás

Řekne-li se alergie, může se každému z nás vybavit něco jiného, respektive alergií je hned několik typů – alergie na pyly; potraviny; zvířata; roztoče; plísně a mnohé další. Bohužel alergií a alergiků stále přibývá. Není ani výjimkou, že určitý jedinec může trpět hned několika typy alergiemi naráz. Tak trochu, či spíše hlavně, si za alergie můžeme sami. Ač se to může zdát překvapující, tak čím žijeme ve vyspělejší společnosti, tak musíme počítat s tím, že v ní bude i více alergiků. Ovšem, pokud se zamyslíme, jak žijeme, kde žijeme, čím se obklopujeme, není se radno nijak divit.

Potraviny obsahující lepek

Jsou potraviny, u kterých na první pohled poznáme a víme o nich, že obsahují lepek. Řadí se sem především:

Pečivo (chleba, housky, rohlíky, koláče, loupáky, buchty, mazanec, vánočka, rolády), perníky, sušenky, oplatky, strouhanka. Kromě toho jsou pokrmy, které pro neznalého a s projevem alergie na lepek, představují skrytou hrozbu:

Těstoviny, palačinky, lívance, čokoláda, nugát, želatinové bonbony, zmrzlina, mléčné výrobky se škrobem, marmeláda, kečup, hořčice, uzeniny (párky, klobásy, salámy), omáčky (tatarská, sójová, dressing), bujón, masox aj.

Příznaky alergie na lepek

Jak poznáte, že právě Vy nebo Vaše dítě je alergické na lepek? Zajímavostí je, že alergií na lepek můžeme trpět již od narození, ovšem nesnášenlivost se však může projevit v průběhu celého našeho života, tj. i když jsme již dospělí.

U dětí je častým příznakem alergie na lepek: mastná stolice, zapáchající stolice, snížená chuť k jídlu, vzedmutí bříška, zpomalení v růstu, neprospívání. Kromě již zmíněných, se mohou u nás a dospívající mládeže projevit příznaky jako: bolest kloubů, únava, nepravidelná menstruace, opožděná menstruace, potraty, neplodnost, nechutenství, nadýmání, řídnutí kostí, anémie, větší kazivost zubů aj.

Kdy se projevují příznaky alergie na lepek

Obecně se výše uvedené příznaky, a to především nadýmání, křeče, pocit na zvracení, zvracení, vyrážka na kůži, ale také průjem projeví bezprostředně po zkonzumování potraviny obsahující lepek, případně do několika hodin. Ovšem, můžete se ocitnout v začarovaném kruhu, kdy budete řešit pocit na zvracení dalším, opakovaným pojídáním suchého rohlíku, piškotů, v domnění, že to je „to pravé ořechové“, na Váš rozbouřený žaludek. A místo toho, abyste si pomohli, tak si ještě více škodíte.

Kdo trpí alergií na lepek

Nesnášenlivostí na lepek mohou trpět jak děti, tak dospělí, tj. bez rozdílu věku i pohlaví. Vezmeme-li si výše uvedené příznaky, může se lehce stát, že nás nenapadne, že bychom byli alergičtí na lepek. Pokud máte pochybnosti, je nejlepší se vydat za svým praktickým lékařem. Můžete si totiž způsobit značné potíže, pokud podceníte Vaše potíže a nebudete jim věnovat zvýšenou pozornost. Pokud totiž trpíte alergií na lepek, pak Váš zažívací systém není schopný lepek strávit.

Kde se bere alergie na lepek

Otázky, které se nabízí – „Proč jsme alergičtí na lepek? Je možné alergii nějak předejít?“. Jelikož se jedná o alergii, hraje svoji roli dědičnost. Jsou-li tedy Vaši rodiče, nebo jeden z nich, alergičtí na lepek, pak s největší pravděpodobností můžete být/budete i Vy. Kromě toho, alergii na lepek si můžeme přivodit i sami, a to, pokud budeme jíst ve velkém výrobky z tvrdé pšenice.

Léčba alergie na lepek

Bohužel v současnosti nejsou doposud žádné léky, které by pomohly s alergií na lepek. Jediným možným způsobem je dodržování tzv. bezlepkové diety, díky které se zbavíme výše uvedených příznaků, a dojde k obnovení poškozené střevní sliznice.

Bezlepková dieta

Dieta, jak již název napovídá, při které je zapotřebí vyloučit veškeré potraviny, u kterých je lepek, byť i jen stopy. Možná v první chvíli, kdy se dozvíte, že Vy, nebo Vaše děti mají alergii na lepek, zažijete šok a budete horečnatě přemýšlet, co vlastně budou moci jíst, vždyť chléb, rohlíky, loupáčky, lupínky, tvoří stěžejní základ snídaně, svačiny, ale třeba i večeře. Není však důvodu se vzdávat pečiva. Je jen zapotřebí pečlivě sledovat obaly výrobků, aby takový obal byl označen, že se jedná o bezlepkový produkt.

Potraviny neobsahující lepek

Potravin, které neobsahují lepek, je velké množství, než by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se například o rýži, pohanku, kukuřici, amarant, proso, luštěniny (fazole, hrách, čočka, sója), veškerá zelenina a ovoce, veškeré maso. U ostatních potravin, respektive výrobcích, je zapotřebí pečlivě číst. Ani mléčných výrobků není nutné se vzdát, jen je třeba sledovat složení, typ zahušťovadel apod.

Nahrazujeme potraviny, které obsahují lepek

Řekne-li Vám lékař verdikt, že máte alergii na lepek, co Vás jako první napadne? Většina si položí otázku, co vlastně nyní budete jíst, že si nebudete moci představit snídani, svačinu, večeři bez křupavého chleba, houstičky. Ovšem, pečiva se vzdát nemusíte. Místo pšeničného, žitného pečiva si zvolíte pečivo z kukuřičné mouky, prosa, pohanky.

Alergie na lepek a celiakie

Je potřeba rozlišit alergii na lepek a nesnášenlivost na lepek, tzv. celiakii. To, zda trpíte alergií na lepek nebo celiakií, stanoví jen lékař. Celiakie jako taková, je více nebezpečnější, než alergie na lepek. Jedno mají společné a to, že jedinci nesnáší lepek a musí držet bezlepkovou dietu. Celiakie, na rozdíl od alergie, se neprojeví hned, či po pár hodinách, naopak až po několika měsících.

Vliv alergie na lepek na další nemoci

Kromě samotné alergie na lepek, ona samotná může být důvodem ke vzniku dalšího onemocnění, kupříkladu artritidy, cukrovky, nádorového onemocnění.

Vliv celiakie na další nemoci

Osoby, u nichž je diagnostikována celiakie, může vzniknout až chronický zánět tenkého střeva, kdy střevo přestane fungovat tak, jak má, následují poruchy trávení složených cuků, ale také špatné vstřebávání tuků, bílkovin i některých vitamínů.


Sdílejte tento článek prostřednictvím sociálních sítí:

Klíčová slova

Lepek, alergie, alergie na lepek, příznaky alergie na lepek, čokoláda, mléčné výrobky, zmrzlina, luštěniny, uzeniny

Re: Alergie na lepek - Příznaky

Smišková nna | 01.03.2013 00:26 jak poznam že bych byla alergicka na lepek když něco sním nebo se napiji sodovky co koliv ma bublinky hned se rozkašlu mam sice polivalentni alergii ale povšem kašlu je to neunostné trva touž několik let ale pořad nevim co je podmět meho kašle .a mich prujmu.mam ktomu branični kylu a polipy žaludku ,nevim co mi to vyvolava muj stav.kašle nevim zda by to nemoha byt alergije ještě na lepek .dekuji za vaši odpoved.Smíškova .A.

Re: Alergie na lepek - Příznaky

Dagmar | 31.05.2013 15:31 Mojí dceři doktorka oznámila,že má zřejmě alergii na lepek.Dceři je 27 let,má 19ti měsíční dceru.Nedokážeme pochopit kde se to najednou vzalo,když až tak velké příznaky nemá,jen je unavená a sem tam se škrábe.Doktorka doporučila nejíst potraviny s obsahem pšenice,ale žitný chléb prý nevadí.Nejsem z toho moudrá.Prosím o vysvětlení,děkuji.Dagmar F.

Re: Alergie na lepek - Příznaky

tess | 17.11.2014 19:53 asi před dvěma týdny jsem trpěla průjmem a zvýšenou teplotou uzdravila jsem se asi za týden. Doktorka jakoukoli infekci vyloučila. Teť po dvou týdnech se mi zase vrací řidší stolice několikrát za den může to být projev alergie?


Přidej komentář
Titulek
Jméno
Komentář

Maximálně 1000 písmen

Přepis textu
z obrázku

Do formuláře prosím přepiště dvě slova, která vidíte na obrázkuPrávní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu.

Alergie

 • Alergologie Brno

  Alergologie Brno

  Jednou se probudíte a máte pocit plného nosu! Pak dostanete záchvat kýchání, až se Vám z nosu...

 • Alergie na roztoče

  Alergie na roztoče

  Patří mezi nejčastější příčiny celoročně přetrvávající rýmy. Alergie na roztoče nám dokáže v...

 • Alergie na mléko

  Alergie na mléko

  Alergie na kravské mléko patři k nejčastějším potravinovým alergiím nejen u nás, ale i v celé...

 • Alergie na břízu

  Alergie na břízu

  Trápí vás alergie? Nemůžete v jarním období zajít na procházku do míst, kde rostou břízy? Možná...

 • Alergie na léky

  Alergie na léky

  V dnešní době se nesetkáváme pouze s dvěma, třemi… typy alergií. Naopak je jich bohužel celá...

Doporučujeme

Starší články

 • Kitesurfing

  Kitesurfing

  Ke kitesurfingu potřebujete především prkno, na kterém sjíždíte vlny, a vhodné povětrnostní...

 • Aikidó

  Aikidó

  Existuje skupina bojových umění, která slouží ke zlepšování nás samých, ne k ubližování ostatním....

 • Dentální hygiena

  Dentální hygiena

  U většiny z nás se občas objeví zubní kámen, zubní kaz nebo paradentóza. Je však možné pečovat o...

 • Masáže - Ostrava

  Masáže - Ostrava

  V dnešní době plné stresu a spěchu se málokdo cítí dobře. Příčin může být mnoho, stejně tak, jako...