Dětská obezita - dieta a léčba

22.09.2008 | Léčba | zhlédnuto : 2981x | komerční sdělení

Dětská obezita - dieta a léčba Samozřejmě nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézního rodiče, jehož nezdravý způsob stravování a pasivní životní styl je nejčastější příčinou celého problému. Děti vždy napodobují chování svých rodičů, nechápou, že něco dělají špatně.

Jak bojovat s obezitou u dětí?

Boj s dětskou dietou je těžký, ne však nemožný. Dieta dítěte nikdy nesmí být tak striktní jako u dospělých. Dítě musí dostávat dostatek živin nutných pro jeho růst a vývoj, nesmí mít pocit hladu a ani úbytek na váze by neměl být více než půl kilogramu za měsíc.

Začněte řešit obezitu co nejdříve

Důležité je začít s léčbou dětské obezity co nejdříve. Čím později s dietním programem začnete, tím větší je riziko, že dítě zůstane obézní až do dospělosti. U malého dítěte lze stravovací návyky měnit snadněji, ještě je totiž nemá tolik zafixované.

Buďte dítěti příkladem

Samozřejmě nejlepší prevencí dětské obezity je nemít obézního rodiče, jehož nezdravý způsob stravování a pasivní životní styl je nejčastější příčinou celého problému. Děti vždy napodobují chování svých rodičů, nechápou, že něco dělají špatně. Trpíte-li nadváhou a chcete pomoci svému obéznímu dítěti zhubnout, výsledek bude nulový, jestliže se nezačnete jinak stravovat i vy. Buďte mu příkladem a zhubněte také! 
 • Zajistěte, aby se na léčbě obezity dítěte zúčastnila celá rodina. Zvláště prarodiče mají tendenci neustále děti odměňovat sladkostmi a domácími buchtami.

Jídelníček obézního dítěte

Hlavní zásadou je snížit množství cukru, zejména v sladkostech a limonádách a množství tuku (vyřaďte zejména smažená jídla, uzeniny, tučné maso, chipsy, koblihy a zmrzliny). Jídelníček by měl zahrnovat hodně ovoce, zeleniny, nízkotučných mléčných výrobků a celozrnného pečiva. Nezdravý tuk vyměňte za zdravý (rostlinné tuky a oleje). Nezapomeňte dítěti připravit každé ráno snídani, poskytovat mu dostatek tekutin (ne sladkých!), nejíst s ním u televize a rozdělit mu jídlo do pěti porcí denně.

Škatule, škatule, hejbejte se

Další nezbytnou součástí léčby obezity je dostatek pohybu. Nejvhodnější je chůze, jízda na kole nebo plavání. Hrajte s dítětem různé hry, které spojí pohyb a zábavu dohromady.

Úskalí dětské diety

Je samozřejmé, že dítě ihned změnu jídelníčku nepřijme – někdy je třeba nabídnout mu jej třeba i 6x. Jděte na to chytře – vykrájejte ovoce či zeleninu do tvaru panáčků, zvířátek či kytiček. Zapojte se do zdravějšího stravovacího režimu také. Pokud dítě sní místo kousku čokolády čokoládu celou, nekárejte jej. I když budou dodržovat jen některá pravidla hry, také zhubnou.

Hubněte pod dohledem odborníka

Nevíte si s obezitou svého dítěte rady? Nedaří se Vám změnit jeho stravovací návyky? Obraťte se na odborníky. V dietologické poradně poradí Vám i Vašemu dítěti, jak být ve svých snahách úspěšní.

Sdílejte tento článek prostřednictvím sociálních sítí:

Klíčová slova

obezita, dětská obezita, obezita u dětí, léčba obezity, jídelníček, dieta, dětská dieta, dítě.

jak mám zhubnout ?

david | 16.11.2008 20:21 je mi 13 let měřím 162 cm a vážím 69 kg co mám dělat ??

Obezita

veronika | 17.11.2008 07:13 Je mi 12 a měřím 155cm a vážím 58 je to normální?

Re: Dětská obezita - dieta a léčba

lidka | 26.09.2012 13:35 memu vnukovi je 8let meri 143 a vazi 49kg co stim davky jidla se snazime snizit ale neni mozne ho donutit k pohybu ci sportu.

Re: Dětská obezita - dieta a léčba

janhrčka | 16.04.2013 17:04 JEMI 20LET VAŽIM 83GILOGRAMU ALE NEVIMCOSTIM MAM DĚLAT

Re: Dětská obezita - dieta a léčba

katka | 17.01.2015 18:16 Zdravím,mám dceru která má 145 cm a 49 kg . Chtěla bych jí změnit jídelníček,ale nevím jak! Poradíte mi? Děkuji

Re: Dětská obezita - dieta a léčba

Lukáš | 18.01.2015 09:03 Dobrý den mame dceru 9 let važí 48 kg.Chtěli bychom ji udělat nějaky dietní jídelníček,ale nevime jaky.Prosím o radu.Děkuji


Přidej komentář
Titulek
Jméno
Komentář

Maximálně 1000 písmen

Přepis textu
z obrázku

Do formuláře prosím přepiště dvě slova, která vidíte na obrázkuPrávní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu.

Léčba

Doporučujeme

Starší články

 • Masáže - Ostrava

  Masáže - Ostrava

  V dnešní době plné stresu a spěchu se málokdo cítí dobře. Příčin může být mnoho, stejně tak, jako...

 • Zdravá výživa a zelené potraviny - Pardubice

  Zdravá výživa a zelené potraviny - Pardubice

  Zelené potraviny patří mezi významné potravinové doplňky. Svými kvalitami a celkovými účinky na...

 • Afrodiziaka v jídle

  Afrodiziaka v jídle

  Existují však i afrodiziaka nebezpečná - drogy, které nepovažujeme za typická afrodiziaka a ty...

 • Relaxace u badmintonu

  Relaxace u badmintonu

  Badminton je sport, který může být hrán jak oddechově – rekreačně, tak profesionálně. K...