Zánět slepého střeva - příznaky a léčba

12.09.2008 | Léčba | zhlédnuto : 49789x | komerční sdělení

Zánět slepého střeva - příznaky a léčba Zánět slepého střeva – o co se jedná. Zánět červovitého výběžku slepého střeva. K čemu je slepé střevo. Slepé střevo - pomoc při choleře či dysentérií. Apendix je jen výchlipka na samém konci slepého střeva. Operace slepého střeva. Léčba.

Zánět slepého střeva – o co se jedná

Slepé střevo neboli apendix nemá pro trávicí činnost prakticky význam, ale pokud dojde k jeho podráždění, může nás přímo ohrozit na životě.

Zánět červovitého výběžku slepého střeva

Zánět červovitého výběžku slepého střeva patří mezi náhlé příhody břišní. Tímto slovním spojením označujeme onemocnění dutiny břišní, která vznikají náhle a mají tu vlastnost, že pokud nejsou rychle léčena, mohou vést i ke smrti pacienta. Lidový název „zánět slepého střeva“ je nepřesný. Ve skutečnosti se totiž nejedná o zánět slepého střeva. Postižen je jen červovitý přívěsek – apendix. Jako slepé střevo se označuje celý začátek tlustého střeva pod vyústěním střeva tenkého.

Jednoznačně doporučujeme vynikající prostředek na podporu mladý ječmen. Jeden z nejkvalitnějších je mladý ječmen MORLIFE.

K čemu je slepé střevo

Při zánětu slepého střeva, lékaři v minulosti sáhli většinou k chirurgickému zákroku a odstranili jej. "Někdy skutečně nezbývá nic jiného a apendix musí z těla ven, jinak by hrozilo prasknutí, zanícení břišní dutiny a smrt. Ale pokud lze zánět rozehnat a přívěsek v těle ponechat, měli by se o to lékaři vždy pokusit," říkají vědci z Duke University v Durhamu pro časopis Journal of Theoretical Biology.

Slepé střevo - pomoc při choleře či dysentérií

Pokud člověk onemocní cholerou či dysentérií, pak dojde ve střevech k úbytku dobrých bakterií důležitých pro metabolismus člověka. Ve slepém střevě je pak rezervoár, z něhož může být střevní sliznice opět osídlena.

Apendix je jen výchlipka na samém konci slepého střeva

Akutní apendicitida se projevuje různorodým způsobem. Může simulovat téměř jakoukoliv akutní břišní příhodu a naopak může být zastřena jinými různorodými akutními stavy. Jak vypadá nejčastější průběh apendicitidy? Zánět apendixu vzniká jako náhlá příhoda z plného zdraví. Typicky nejdříve ucítíte bolest kolem pupku, která se postupně se přesune do pravého podbřišku. Bude vám nevolno, můžete zvracet, zastaví se odchod větrů a stolice, zrychlí se vám tep a lehce se zvýší teplota (na hodnoty kolem 37,5° Celsia).

Slepé střevo a neplodnost

Místem, kde mohou protilátky vadit oplození, je blanka kryjící zralé vajíčko, zvaná zona pellucida. Vytváří-li si žena protilátky proti této blance - antizonální protilátky, je opět znesnadněno splynutí spermie s vajíčkem a následné oplození. Také zde je na místě použít metody IVF-ICSI. Příčinou vzniku antizonálních protilátek mohou být záněty vaječníků a jejich okolí, třeba i chronický zánět slepého střeva (apendicitida).

Bolest - zánět slepého střeva

Bolest se bude zvyšovat při otřesech a chůzi. Charakter obtíží se při zánětu slepého střeva může od typického případu značně lišit, a to v závislosti na rozdílném umístění i velikosti apendixu. U dětí se nemoc v počátečních stádiích projevuje pouze spavostí, podrážděností a nechutenstvím. Zvracení, teplota a bolest přicházejí až při postupujícím onemocnění. Pouze zkušený lékař pozná, zda se skutečně jedná o příznaky zánětu slepého střeva. Včas provedené odstranění apendixu při důvodném podezření na zánět je nejlepší prevencí jeho prasknutí. Zanícený apendix může chirurg odstranit z klasického krátkého řezu nebo laparoskopicky. Volba techniky záleží na konkrétním případu a rozhodnutí operatéra.

Zánět slepého střeva – příznaky

Zánět slepého střeva se projevuje bolestí v nadbřišku a kolem pupku, která se stěhuje postupně do pravého podbřišku. Toto však nemusí být pravidlem, vzhledem k variabilitě uložení slepého střeva. Přechodně může dojít i ke zmírnění bolesti, která však bez odstranění příčiny sama nevymizí. Zánět způsobuje také nechutenství, zvracení, zrychlený tep, nadýmání a zácpu. Může se projevit také lehce zvýšená teplota. Břicho je citlivé na dotek.

Zánět slepého střeva – příčiny

Podráždění apendixu a zanícení může být vyvoláno nestravitelnými zbytky jídla. U malých dětí může dojít k podráždění apendixu roupy nebo škrkavkami. V naprosté většině případů je však příčina zánětu neznámá a nepředvídatelná. Riziko není závislé na dědičnosti, pohlaví ani na věku. Jediné co můžete ovlivnit je životospráva.

Zánět slepého střeva a těhotenství

Zánět slepého střeva je nebezpečný u těhotných žen. Nebezpečí spočívá v nesnadnosti určení diagnózy, neboť děloha překáží vyšetření. Zánět může také přestoupit na dělohu, kde může ohrozit i plod.

Zánět slepého střeva – první pomoc

Při podezření na zánět slepého střeva musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Zánět slepého střeva Vás může ohrozit na životě, není proto nejmenší důvod k vyčkávání ani samoléčbě.

Operace slepého střeva

operace slepého střeva se provádí:

Operace pro akutní zánět slepého střeva

kdy pacient přichází s bolestmi v pravém podbřišku. Vzhledem k tomu, že se jedná o náhlou příhodu břišní je pacient urgentně hospitalizován na oddělení. Jsou provedeny nezbytné testy a pacient je většinou tentýž den operován. Je odstraněno slepé střevo, pokud to situace v břišní dutině umožňuje. Pokud je však zánět zanedbaný, je možno v některých případech provést pouze drenáž oblasti a slepé střevo se operuje odloženě za několik měsíců.

Operace pro chronický zánět slepého střeva

či chronické bolesti v pravém podbřišku z diagnostických důvodů. Pak operaci provádíme většinou laparoskopicky z 3 krátkých řezů v podbřišku. Je prohlédnuta celá malá pánev a odstraněno slepé střevo laparoskopickou metodikou. Výhodou je menší pooperační bolestivost a menší množství raných komplikací. Jako přípravu před plánovanou operací slepého střeva provádíme den před operací očistné klysma, v den operace je již pacient lačný a dostává čípek s antibiotikem. Tyto čípky pak dostává i po operaci dle aktuálního stavu i několik dní. Doba hospitalizace je v průměru 4-5 dní při nekomplikovaném průběhu operace.

Zánět slepého střeva – léčba

Zánět slepého střeva se léčí zásadně chirurgicky, odstraněním slepého střeva. Pooperační průběh zahrnuje dietu s postupným přidáváním jídla do jídelníčku, včasné vstávání z lůžka z důvodu prevence trombembolické nemoci a převazy rány. Pokud probíhá vše bez komplikací, většinou jste do týdne zase doma.

Slepé střevo a lidová léčba drahokamy

Citrín rozvíjí intelektuální tvůrčí schopnosti a pomáhá tak nalézt řešení při začátcích nových projektů. Starším lidem dodává energii, chrání před negativními účinky záření a pomáhá při depresi, nervozitě a únavě. Léčí záněty slepého střeva, podporuje imunitní systém organismu, chrání před negativními účinky záření. (upozornění - tato metoda není medicínsky potvrzena).


Sdílejte tento článek prostřednictvím sociálních sítí:

muj syn

ivana | 02.10.2008 22:56 chci jse zeptat muj syn lezi na detskem odeleni druhy den rekli mi ze ma slepe strevo,ale zatim syna neoperovali pouze mu dali tablety ibalgin a nic vyc.prvni den nepil ani nejedl druhy den jen pil caj nic vyc a porat jse ceka lekarka mi rekla ze ma dietu a ze jse musi cekat ale nechapu na co ma muj syn cekat vubec jse mi to nelibi.

Slepé střevo a ibalgin

Slepák | 02.10.2008 23:27 V tom,že bere ibalgin nevidím problém. Asi je na pozorování. Jsou případy,kdy se může apendix uklidnit a operace není nutná.Důležité je, že je v nemocnici a jeho stav sledují doktoři.

slepe strevo

zuzana | 05.10.2008 22:17 dobry den chci se zeptat sem po operaci slepeho streva a stale me to boli uz prez rok mam stale bolesti zvraceni teplotu byla sem uz na magneticke rezonanci i nakolonoskopii a na gynekologii tvrdi ze tam nic nevidi dekuji za odpoved

Slepý střevo

Vašek | 07.03.2009 04:05 Prosím Vás o radu, 1. unora letošního roku, jsem dostal bolesti do břicha, tak, že mně to bolelo po pravé straně, okamžitě jsem odjel do nemocnice kde mně vyšetřily ale nci mně nenašli, protože bolesti přetrvávali, doktoři mně operovali laparoskopii slepý střevo, ale nic mně prý nenašli. Po týdnu mně pustili z nemocnice, a jsem doma zatím na neschopence. Je to už měsíc, co se mně to přihodilo, ale jde to pořád cítit, někdy je to lepší někdy ne. Stravu už konzumuji po malém množství, stolici mám normální, někdy s čípkem, mněl jsem trochu bolesti když jsem pomáhal trochu stěhovat věci, sklidnilo se to, ale kamarádka mně řekla, že se chodí na slepák 2, mám strach abych nešel znova. Co mám dělat. Poradte, existuji naky bylinky ? vaclavrezanka@centrum.cz

dotaz slepé střevo?

Jolana | 16.06.2009 09:35 ahoj chtěla bych se zeptat pár týdnů mám občasné bolesti v podbřišku na pravé straně nevím jestli si mám zajít k lékaři na vyšetření když mám tyto bolesti pouze občas ale kolikrát se ani nepostavím na pravou nohu nevolno je mi celkem casto ...ale ty ostatni dny bez bolestí kterých je víc jsou absolutne v poradku..... mám se tedy o to starat nebo cekat az to prejde nemuze to byt treba ten slepák? prosím napište mi na Frencheee@seznam.cz dekuji moc za radu

Bojím se

lucie | 21.09.2009 19:24 dobrý den, mám takový dotaz.včera v noci jsem nemohla usnout,protože mi mi byla chvíli zima,chvilku teplo, tak jsem si změřila teplotu.Měla jsem 36,5 stupňů.Dnes mě celý den jakkdyby píchalo v boku,ale jenom když jsem šla nebo běžela,Myslím si, že teď mám taky ještě teplotu.Teď k večeru se mi navíc jakkdyby párkrát zatočila hlava. myslíte že je to slepé střevo?já se moc bojím, nechci na žádnou operaci, já mám z doktorů děsný strach!!odepište na tigris13@seznam.cz

slepe strevo

martin | 03.06.2010 08:47 Jsem měsíc po operaci slepého streva.Porád mám bolesti a problémy se stolicí i větry.Ale jak tak čtu různé příspěvky,tak se mi zdá že to je úplně normální průběh.Aspoň doufám!

slepé střevo

jurkes | 02.08.2010 18:39 Zrovna sedím u PC a čtu příspěvky na téma "slepé střevo".Zítra jdu k lékaři a vím na 100%,že půjdu na kudlu.Pochopitelně mám z operace strach jako většina z nás,ale když si uvědomím rizika spojená spojená s možnými následky nevyhledat včas lékaře tak půjdu a doporučuju každému neodkládat to.Doufám,že to dopadne dobře.Držte mi palce.

bojím se

petra | 30.01.2011 15:34 Dobrý den mám 2. den bolení v pravém boku mám teplotu 37,1 nedýmání zvracela jsem a kdyš se toho místa dotknu bolí mě to a bojím se jít do nemocnice prosím odepište na: kolombinek@seznam.cz

Re: Zánět slepého střeva - příznaky a léčba

u.s.petr@email.cz | 24.10.2012 11:17 Čeho jse mám vyvarovat při dietě po operaci děkuji

Re: Zánět slepého střeva - příznaky a léčba

Gábina | 31.05.2014 14:40 Dobrý den , chci se zeptat jestli
vyvolám zánět slepého střeva tím že
spolykám více kuliček alobalu a
když budu muset jít na velkou ale
já nepujdu ( mohu dostat zácpu) a
když to nevyjde ven ten alobal a
zustane ve střevach tak jestli to
nějak škodí?

Re: Zánět slepého střeva - příznaky a léčba

Anonym | 12.01.2015 12:02 Dobrý den jsem týden po operacy tlustého střeva,prosím čeho se mám vyvarovat v jídelníčku? děkuji.

apendix slepe strevo

mirda | 18.03.2015 16:57 Dobrý den chci se zeptat mam syna a toho boli uz dva dny brisko je mi 11 a byli sme u 3 doktoru a dnes take a tam nam rekli ze musime zitra hned do nemocnice apendix je v malem stadiu a chci se zeptat jestli syna budou operovat a nebi si ho nechaji na pozorovani a budou mu davat kapacky prosim o odpoved dekuji a jestli kdyztak delaji operaci v cele anestizi


Přidej komentář
Titulek
Jméno
Komentář

Maximálně 1000 písmen

Přepis textu
z obrázku

Do formuláře prosím přepiště dvě slova, která vidíte na obrázkuPrávní prohlášení: Obsah internetového magazínu i jednotlivé jejich prvky jsou právně chráněny. Jakékoli užití spočívající v kopírování a/nebo napodobování obsahu a/nebo prvku tohoto internetového magazínu bez výslovného souhlasu provozovatele internetového magazínu je protiprávní, porušující práva společnosti k autorskému dílu a databázi a zakládající nekalosoutěžní jednání. Neoprávněným užitím obsahu a/nebo prvku interntového magazínu může dojít též k naplnění skutkové podstaty trestného činu porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže dle § 248 trestního zákoníku a/nebo trestného činu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi dle § 270 trestního zákoníku, za jejichž spáchání může být uložen trest zákazu činnosti, propadnutí věci nebo jiné majetkové hodnoty nebo trest odnětí svobody. Pokud máte o užití obsahu a/nebo prvku internetového magazínu zájem, kontaktujte redakci internetového magazínu.

Léčba

Doporučujeme

Starší články

 • Kitesurfing

  Kitesurfing

  Ke kitesurfingu potřebujete především prkno, na kterém sjíždíte vlny, a vhodné povětrnostní...

 • Aikidó

  Aikidó

  Existuje skupina bojových umění, která slouží ke zlepšování nás samých, ne k ubližování ostatním....

 • Dentální hygiena

  Dentální hygiena

  U většiny z nás se občas objeví zubní kámen, zubní kaz nebo paradentóza. Je však možné pečovat o...

 • Masáže - Ostrava

  Masáže - Ostrava

  V dnešní době plné stresu a spěchu se málokdo cítí dobře. Příčin může být mnoho, stejně tak, jako...